יום שלישי , 23 אפריל 2024
חדשות רצות

בזן

קבוצת בזן החלה את דרכה עוד הרבה לפני הקמת המדינה: למעשה, כבר בימי השלטונות הבריטיים בישראל התקבלה ההחלטה על הקמת בתי זיקוק בישראל. בשל הקמת נמל חיפה הוחלט המיקום של המפעלים באזור הנמל. בזן לפיכך החלה עוד בשנת 1927, כאשר הוחלט על פיתוח שדה נפט עצום בעיראק. 

נמל חיפה תוכנן להיות נקודת החיבור בין השדה ובין התשתיות בישראל כך שנמל חיפה היה נקודה אידאלית. התשתיות כבר היו מוכנות להקמת המפעל החדש והוחלט כי גדות נחל הקישון הן המקום האידאלי לכך בשל היותו נגיש הן לתחבורה והן לשאיבת מים.

מאז ועד היום מהווה בזן מוקד היסטורי מזה ועכשווי מזה המאפשר לרבים ליהנות מהתוצרים שלה. בזן מהווה היום והיוותה גם בעבר מוקד מרכזי לתוצרים חיוניים בפיתוח התעשייתי: החברה מזקקת נפט וכתוצאה מכך מייצאת מוצרים ותוצרים הן לישראל והן לארצות אחרות. בין תוצרי החברה אפשר למצוא מגוון רחב של חומרים וגורמים המסייעים משמעותית לפיתוח התעשיות השונות, ביניהן:

  • תעשיית הרכב
  • תעשיות דלקים
  • תעשיות פיתוח חומרים פטרוכימיים
  • תעשיות שונות של פיתוח מוצרים לשימוש ביתי
  • פיתוח מוצרים לשימוש תעשייתי
  • פיתוח מוצרים לשימושים מסחריים שונים
  • פיתוח דרכי תשתיות

למעשה, לבזן יש חלק מהותי ומשמעותי ביותר בפיתוח המדינה וביצירת תשתיות המשמשות את ישראל גם לשנים הנוכחיות וגם לשנים עתידיות. הודות לפיתוחים שמאפשרת בזן, מדינת ישראל יכולה להגן על עצמה מפני התקפות חיצוניות ולא פחות חשוב מכך, ביכולתה להמשיך ולייצר את מיטב הטכנולוגיות המתקדמות – אלו המאפשרות לרבים להמשיך ולהתפתח בתעשיות השונות ובענפי הייצור השונים. 

כל אלו שומרים את בזן במקום חשוב מבחינת תרומתה לתעשייה הישראלית על סוגיה ומאפייניה השונים. משמעות הדבר היא כי בכל פעילות באשר היא, בכל התקדמות משמעותית בארץ – יש מוצר או שלב ייצור בו בזן הייתה מעורבת כך או אחרת. היתרונות המשמעותיים המתאפשרים הודות לפיתוחים שמייצרת בזן הינם בין נכסי הצאן החשובים ביותר שיש למדינת ישראל. עם זאת, בשנים האחרונות הוכרזה בזן כהחברה המזהמת ביותר בישראל. לפיכך, פסולת ותוצרי החברה מנוטרים על מנת לוודא כי היא אינה מייצרת תוצרי לוואי מזהמים.

Comments are closed.