יום חמישי , 23 ספטמבר 2021
חדשות רצות

דברים שחשוב לדעת על חוק לשון הרע בפייסבוק

חוק לשון הרע קובע כי כל תוכן פוגעני על אדם שנעשה בצורה פומבית ואשר גורמת או עלולה לגרום לו נזק היא עוולת לשון הרע (קראו בהרחבה על חוק לשון הרע באתר של עו"ד שלומי וינברג). במקרה והייתה כוונה לפגוע גם במכוון, אזי לשון הרע נחשבת גם לעבירה פלילית.  האמירה יכולה להיות בכתב, בתמונה ועוד והיא נחשבת ללשון הרע כאשר לפחות אדם נוסף מלבד הנפגע נחשף אליה. הנפגע יכול להגיש תביעת דיבה לפיצוי כספי והוא אינו חייב להוכיח גרימת נזק בעת הגשתה. עצם  העובדה שנאמרו עליו דברים שליליים, לטענתו, היא עילה להגשת תביעה. 

תביעה לפיצוי כספי ואחר

האינטרנט הינו אמצעי פרסום נפוץ, ולכן, פעמים רבות  הפגיעות  נעשות גם, ובעיקר, בפייסבוק. הנפגע יכול להגיש תביעת דיבה לפיצוי כספי והוא אינו חייב להוכיח גרימת נזק בעת הגשתה. עצם  העובדה שנאמרו עליו דברים שליליים, לטענתו, היא עילה להגשת תביעה. הוצאת דיבה יכולה להתבטא בנושאי מקצוע, גיל, גזע, נטייה מינית וכדומה. צריך לציין, כי בתי משפט דוחים במקרים רבים תביעת דיבה בגלל חופש הביטוי מול הזכות לשם טוב. ועל כן, מומלץ לקבל ייעוץ מקדים מעורך דין המתמחה בתחום. 

הוכחת הדיבה

עורך דין לשון הרע מקצועי יכול לבדוק כל מקרה לגופו. ראשית, הוא יבדוק אם אכן הייתה עבירה על חוק לשון  הרע. (חילופי דברים פוגעניים בין שני אנשים, למשל, איננה לשון הרע). במידה וכן, ובמידה והוא ייווכח כי יש קושי בהוכחת נזק, הרי שהוא ימליץ על הגשת תביעה ללא הוכחת נזק. מקרה אחר הוא היקף הנזק. כאשר מדובר על נזק קטן  ההמלצה תהיה  מהימנעות מהגשת תביעה. המקרה השלישי הוא כאשר אין יכולת או יש קושי להוכחת נזק. עורך דין מנוסה יבחן כל מקרה לגופו.

Comments are closed.