יום שני , 26 אוקטובר 2020
חדשות רצות

מהו מבחן פסיכוטכני וכיצד להתכונן אליו

מבחן פסיכוטכני הוא כלי לסינון המועבר במוסדות שונים. בתי ספר, צה"ל, מוסדות לימוד להשכלה גבוהה ואפילו מקומות עבודה מסוימים משתמשים במבחן הפסיכוטכני כדי לבחון אם מועמד ספציפי מתאים לדרישותיהם. פעמים רבות מדובר בסינון ראשוני אשר נועד לפסול את המועמדים הבלתי מתאימים ביותר ולהעביר את שאר המועמדים לשלב הבא באבחון.

ממה מורכב המבחן הפסיכוטכני

למבחן הפסיכוטכני כמה חלקים חשובים ומשמעותיים שכדאי להכיר:

  • החלק הפסיכולוגי – חלק זה נועד לבחון את הכישורים החברתיים של המועמד. עובר מוסדות לא מעטים קיימת דרישה לעבודת צוות טובה, הסתגלות לאנשים חדשים ולסביבה חדשה וכן תקשורת טובה עם עובדים, חיילים או תלמידים – בהתאם למקום שאליו מתמיין המועמד.
  • החלק הצורני – חלק זה נועד לבחון את יכולתו של המועמד להסיק מסכנות לוגיות באמצעות מבחני צורות.
  • החלק המילולי – חלק הבוחן את הכישורים המילויים של המועמד. פעמים רבות נדרש המועמד להשלים קטעי קריאה, לענות על שאלות לאחר קריאת טקסט או להפגין את הידע שלו באוצר מילים.
  • החלק הכמותי – בחלק זה בוחנים את החשיבה הכמותית של המועמד על ידי הצגת בעיות מתמטיות שונות. חלק זה בולט במיוחד בעת הצורך לקבל מועמדים לתפקידי מחשוב והנדסה.

כיצד אפשר להתכונן למבחנים הפסיכוטכניים

מכיוון שלא ניתן באמת לדעת מה ישאלו אתכם במבחן הפסיכוטכני, כפי שלא ניתן לדעת מה יכולו בגרויות, לא תמיד קל להתכונן אליו. עם זאת, כדי לתרגל כישורים שונים כמו כישורים לוגיים, מילוליים או כמותיים, אפשר למצוא מבחנים קודמים באתר האינטרנט ולתרגל עד כמה שניתן. כך תוכלו להגיע מוכנים יותר למבחנים. כמו כן, כאשר אתם עונים על החלק הפסיכולוגי, היו אמתיים עם עצמכם – ענו על השאלות בכנות ומבלי לחשוב יותר מדיי. על "תכוונו" את השאלות אל התשובות שאתם חושבים שהבוחנים שלכם היו רוצים לקבל. שימו לב כי חלק מן השאלות חוזרות על עצמן בווריאציות שונות, ואם תנסו לזייף התרמית עלולה להתגלות.

מבחן פסיכוטכני

ארגון נכון

מבחן פסיכוטכני הוא כמו ראיון עבודה לכל דבר ועניין. אסור לאחר אליו וחשוב לדעת לאן אתם מגיעים בסופו של דבר. משום כך, בררו את כל הפרטים הרלוונטיים על מיקומו של המבחן הפסיכוטכני וודאו שיש לכם דרך להגיע למקום הבחינה. אם אתם רוצים לוודא שלא תאחרו, כדאי לצאת מעט לפני זמן ההגעה המשוער.

כמו כן, שימו לב שהמבחנים הפסיכוטכניים עורכים במשך יום שלם, ולכן חשוב להכין כריך אחד או שניים, להצטייד בשתייה ורצוי גם פרי לארוחת ביניים. מעבר לכך, יש להקפיד על הופעה מכובד ולבוא בבגדים נקיים ומגוהצים.

השתדלו להיות רגועים

אחד הגורמים המשמעותיים ביותר אשר עלולים להכשיל את המועמדים במבחן הפסיכוטכני הוא הלחץ. כאשר הנבחנים מצויים בסביבה בלתי טבעית ונשאלים שאלות שעינם לא ראתה מעולם, הם מתחילים להילחץ והלחץ משפיע על הביצועים. יום לפני הבחינה הפסיכוטכנית חשוב להירגע ולקחת את הדברים בפרופורציות. אמרו לעצמכם כי אתם מסוגלים לעשות זאת, כי גם אם תיכשלו במבדק הפסיכוטכני סוף העולם לא יגיע והעיקר – תאמינו בעצמכם. נוסף על כך, מומלץ לבצע פעולות מרגיעות כמו טיול על שפת הים, ביצוע פעילות גופנית קלה כמו הליכה או ריצה קלה, ביצוע פעולות שקטות ומרגיעות כמו קריאת ספר או האזנה למוזיקה שקטה או אכילות המאכל האהוב עליכם.

המבחן בפועל

הגיע יום המבחן. לאחר שנרגעתם מעט, אתם יכולים לענות על כל השאלות בנחת. כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה בבחינה מומלץ לקרוא כל שאלה פעמיים לפחות. כך תוכלו לוודא שהבנתם אותה. עם זאת, שימו לב לזמנים, כי המבחן שלכם מוגבל בזמן. משום כך, אם אינכם יודעים את התשובה לשאלה מסוימת, אל תתעכבו עליה. נחשו את התשובה ועברו לשאלה הבאה.

Comments are closed.