יום חמישי , 17 ינואר 2019
חדשות רצות

הנגשה

עם השנים אנחנו שומעים יותר ויותר את הביטוי "הנגשה" הן במרחב הציבורי והן במרחב הווירטואלי. אין זה מפתיע, לאור העובדה שהיום אנחנו מבינים עד כמה התחום הזה רחב, גדול ומשמעותי.

עד שהכרנו את המושג הזה והשתמשנו בכל האמצעים השונים שמאפשרים לנו להנגיש שטחים כאלה ואחרים, היינו במצב בו אנשים שמתמודדים עם מוגבלויות שונות, לא יכלו להתנהל בצורה רגילה, לא יכלו להתגבר על קשיים שטמונים בדרך, דברים שאנשים ללא מוגבלויות, אינם מכירים בהם. על כן, יכולנו למצוא לא מעט אנשים אשר לא יוצאים אל המרחב הציבורי או לחילופין, נאלצים להתמודד עם קשיים שונים ובלתי אפשריים.

המונח הנגשה נועד לעזור להם להתמודד עם הקשיים האלה, על מנת לאפשר לכל אחד, בכל מקום, להתנהל במרחב הציבורי בצורה פשוטה וקלה. כך למשל, המטרה היא לאפשר לאנשים להתמודד בתנועה בשטחים ציבוריים, לעלות ולרדת בקלות, להימנע מהחלקות ועוד. מדובר על דברים בסיסיים בתנועה שלנו, כאלה שאנחנו לא יכולים בלעדיהם.

אותם אמצעי הנגשה כמו כפתורי הנגשה לסימון הדרך, מיועדים גם לאפשר תנועה חופשית וגם לשמור על ביטחונם של אותם אנשים שמבצעים את התנועה. למשל, מדובר על הליכה מבלי לחשוש מנפילות, ירידה מבלי לחשוש להחליק ועוד.

כפתורי הנגשה

אמצעי ההנגשה הם הרבה מעבר לאמצעי בטיחותי שנועד להקל עלינו, הם הרבה מעבר לאמצעי שנועד לאפשר לנו ללכת בצורה חופשית ובטוחה. מדובר באמצעי שנועד לאפשר לנו תנועה חופשית, שהיא כמובן אחת מהדברים החשובים ביותר להתפתחותנו כיצורים חופשיים ותבונתיים. אם אנחנו לא יכולים ללכת בצורה חופשית, אנחנו לא יכולים להתקדם, אנחנו לא יכולים לבצע דברים בסיסיים שחיוניים לחיינו.

לכן גם החשיבות של הנגשה, מעבר לעניין של אותם אמצעים. יש חשיבות להנגשה בהיבט של חינוך, מודעות, תקשורת. חשוב שכל אחד, גם מי שאין לו בעיה בתנועה, ידע כיצד להתמודד עם הנושא וכיצד לטפל בו. לא רק בשביל שידעו כיצד והיכן להתקין אמצעי הנגשה במקומות מסוימים, אלא בכלל, בשביל שידעו שצריך אותם ולשם מה צריך אותם. אחרת זה עלול להגיע לכדי מצב בו לא מתקינים אמצעי עזר להנגשה, מתוך חסר הבנה בצורך שלהם.

 

Comments are closed.