יום שבת , 21 יולי 2018
חדשות רצות

שוקלים להצטרף לרשת חברתית להשקעות נדל”ן? 7 עצות מקצועיות לבחינת כדאיות השקעה

8

בשנים האחרונות, על רקע העלייה הדרסטית במחירי הדיור בישראל, החל הישראלי הממוצע לשקול כל אפשרות העומדת בפניו בהוזלת הרכישה המשמעותית ביותר של חייו. אחת ההשלכות של כך היא העלייה בפופולאריות של רשותו חברתיות, אשר יכולות לגלם בתוכן חיסכון כלכלי משמעותי – אך גם להביא לאובדן כספים. לפניכם מספר טיפים בדרך להתנהלות נכונה בשדה המשחק.

  1. הכול מתחיל מהמחיר – רשת חברתית להשקעות נדל"ן עשויות לאפשר, לדעת מומחים, חיסכון של כ-20% ביחס לרכישת דירה בצורה ה"מסורתית". אלא שהרווח הזה, או אפילו החיסכון כמכלול, אינו מובן כלל וכלל. חשוב לבחון את האופן בו מתומחר הפרויקט, את התשלומים שנדרשים עבור הקרקע ואת התשלומים הנלווים שעשויים להיכנס לתוך התמונה.
  2. "אמיתות" של רשת חברתית – לא כל רשת חברתית להשקעות נדל”ן אכן עומדת בהגדרה שמגדירה אותה ככזו. לעיתים, המדובר הוא בלא יותר מאשר התארגנות "פיקטיבית", או כזו הנעשית למטרות מסחריות. עקב העובדה שבמצבים אלה עלולים חלק מהיתרונות של רשת חברתית להשקעות נדל"ן להתבטל – למשל, החיסכון מס – חשוב לוודא שהיא עומדת בהגדרת מ-א' ועד ת'.
  3. היעדר זיקה – בהמשך לסעיף הקודם, רשויות המס והמקרקעין בישראל מבצעות בדיקות שונות לבחינת היחסים שבין חברי הרשת, או בעיקר בינם לבין הגורמים הנמצאים בשדה המשחק של נדל"ן ומקרקעין בישראל. זיקה של אחד מהם לקבלן או לגורם המוכר את הקרקע, למשל, עלולים להביא להתבטלות שורה ארוכה של הטבות פיננסיות. הגם שלמצטרפים לרשת החברתית אין את הכלים שיש לרשויות לביצוע הבדיקות האלה, הם בהחלט יכולים לבצע בדיקות בסיסיות, שיכולות ללמד גם אותם על הקשר.
  4. ריאליות הפרויקט – כל רשת חברתית להשקעות נדל”ן מצריכה מאמצים מגוונים הנדרשים על מנת שהפרויקט ייצא לדרך, על כל שכן יגיע לשלבי הסיום שלו. כדי שהפרויקט אכן יתבצע על פי הספר, חשוב לבדוק שהוא אכן ריאלי, מבחינה טכנית. אין להיכנס להרפתקאות שלא יודעים כיצד לצאת מהן, כמו במקרה של פרויקט שיכול להתגשם רק אם תתקבלנה לא מעט הקלות מהרשויות הרלוונטיות.
  5. הסעיפים ה"קטנים" של ההסכם – כל הסכם של רשת חברתית להשקעות נדל”ן כולל בתוכו לא מעט תנאים וסעיפים, אשר למרבה הצער כתובים באותיות קטנות מאד. לפני שנכנסים למים העמוקים של התחום, לכן, חשוב לבחון סעיף סעיף לעומק ולשאול שאלות חיוניות: אילו ביטחוניות מקבלים עבור הכספים? כיצד מועברים התשלומים ומה גובהם? מהם המאפיינים של המבנה העתידי? על פי מה נקבע המחיר? ועוד.
  6. מיקום – מיקום הקרקע עליה ייבנו המקרים הוא פרמטר מרכזי בבחינת הכדאיות של רשת חברתית להשקעות נדל”ן. חשוב לבחון אותה היטב מבחינת הפיתוח העתידי, שעשוי להשפיע גם על קצב התקדמות הפרויקט. מבחינה כלכלית, כדי לדעת האם העסקה המוצעת היא אכן אטרקטיבית יש לבחון מחירי נכסים חדשים אחרים באותו אזור.
  7. הגורם המארגן – אחת הסוגיות המשמעותיות ביותר היא הגורם האחראי על ארגון רשת החברתית, כמו גם השירותים שהוא מעניק (למשל מבחינה כלכלית או משפטית). חשוב להעדיף גורם מקצועי בעל ניסיון רב שנים בתחום, לבחון את רשימת הפרויקטים שהיה אחראי להם וכן את מעטפת השירותים שהוא יכול לספק. דירה להשקעה של iintoo, למשל, מהווה שטר ביטחון של ממש.

Comments are closed.