יום שלישי , 24 מאי 2022
חדשות רצות

ניהול עיזבון – הפתרון לחלוקת העיזבון

לא פעם קורה מצב שאדם נפטר ולא השאיר אחריו צוואה או צו ירושה ובהחלט ניתן לומר כי מדובר בסיטואציה מורכבת ומסובכת. בלא מעט מקרים, החלוקה של העיזבון עולה על שרטון וכל אחד מהיורשים טוען שמגיע לו חלק מסוים שלא תמיד מתיישב עם הרצון של היורשים הנוספים. במצב כזה ממנה בית המשפט נאמן מטעמו והוא למעשה מתחיל תהליך שבו הוא מחלק את העיזבון על פי המסקנות שלו. עו"ד טל איטקין היא אשת מקצוע בכירה בתחום דיני המשפחה והיא מסבירה כי מטרתו של מנהל העיזבון הוא לסיים את החלוקה ולדאוג כי היא אכן מתבצעת לפי דבריו. חשוב להדגיש כי החלוקה חייבת להיות על פי רצונו של המנוח, כלומר לנאמן מטעם בית המשפט ישנה מחויבות כלפי הנפטר ואם יש ניגוד עניינים או שהנציג מטעם בית המשפט מפר את חובו כלפי המנוח הרי שאינו יכול להיות מנהל העיזבון.

ניהול עיזבון – חלוקת העיזבון על פי ראות עיניו של מנהל העיזבון

למעשה, מנהל העיזבון הוא הקובע, הוא המחליט בכל הקשור לחלוקה של הרכוש והכספים שהותיר אחריו הנפטר. תחילה הוא מרכז את כל הנכסים, מחלק אותם בין היורשים ולאחר מכן גם מגיש תביעות ובקשות כלפי החייבים כספים נוספים. מנהל העיזבון רשאי לחלק את הנכנסים של המנוח לפי השווי שלהם וכמובן להעריך את השווי שלהם בעתיד וכך לבצע חלוקה הוגנת וצודקת. על פי עורכת הדין טל איטקין, החלוקה מתבצעת בעצה אחת עם היורשים ואם אין הסכמה הרי שבית המשפט יקבע את החלוקה הסופית.

עיזבון – רכוש גדול, צרות גדולות?

לפעמים נראה כי ירושה יכולה להיות דווקא סיבה לכעס ויצרים עבור היורשים ולא מעין מתנה שיכולה לעזור להם ולבני משפחותיהם. הריבים על העיזבון בלא מעט מקרים מגיעים לטונים גבוהים ולמעשים קיצוניים ועצם המחשבה כי אחים או הורים יכולים לקלקל יחסים קרובים ואוהבים רק בשל חלוקה שלטענתם לא הוגנת היא קשה מאוד לתפיסה. מנהל עיזבון אמור למנוע מצבים כאלו, תפקידו העיקרי הוא לרצות את כולם ולהגיע למצב שבו כל אחד מרגיש מסופק עם החלק המגיע לו. בהיעדר צוואה או ירושה חייבים למנות מנהל עיזבון שיכול לגשר על הפער הנוצר בין היורשים, במידה וגם מנהל העיזבון לא יצליח להגיע עם כולם לעמק השווה אזי שהבעיה חמורה הרבה יותר ובית המשפט יצטרך להתערב ולתת את החלטתו בעניין. על פי ניסיונה של טל איטקין רבים המקרים שנפתרים טרם הפנייה לבית המשפט אך בהחלט אפשר לומר שיש גם מקרים שכן מגיעים לשם.

 

Comments are closed.