יום שישי , 19 יולי 2019
חדשות רצות

הסכם ממון – נא לפתוח במקרה גירושין

כיום, שזוג עומד בפני חתונה, הוא לא חושב על הסטטיסטיקה בישראל שאחד מכל שלוש זוגות בישראל מתגרשים. המודעות עולה לאפשרות שהנישואין יגמרו בגירושין. בשל כך, יש יותר ויותר זוגות, לפני חתונה, עורכים הסכם ממון.

מרכיבי הסכם ממון

הסכם ממון אמור להכיל החלטות אשר בעצם מקבלות תוקף משפטי בעת גירושין. ההחלטות מתייחסות לחלוקת רכוש בין בני הזוג ולחלות הכספים של בני הזוג. הסכם ממון אינו מתייחס לילדים אלא רק לבני הזוג מכיוון שילדים שעדיין לא נולדו, אינם בעלי מעמד משפטי. לדוגמא, בהסכם ממון ניתן לכתוב מה יהיה בגורל דירה שהייתה בבעלות אחד מבני הזוג עוד לפני הנישואין, במקרה שבני הזוג יתגרשו. עוד דוגמא: מה יהיה בגורל דירה שההורים של אחד מבני הזוג העניקו להם במקרה של גירושין. יש לציין כי הסכם ממון יכול גם להתייחס למקרים בהם אחד מבני הזוג נפטר.

תשלומי מזונות

כאמור מכיוון שילדים עתידיים אינם יכולים להיכלל בהחלטות של הסכם ממון, הסכם ממון יכול לכלול החלטות על מזונות לאחד מהצדדים, לאו דווקא האישה, במקרה של גירושין. בדרך כלל מי שבעל ההכנסה הגבוהה ישלם לבעל ההכנסה הנמוכה. אם בכל זאת נכתבות התייחסויות למזונות ילדים עתידיים הרי הם בגדר הצהרה של כוונות ורצון ולא בגדר החלטה שתקבל תוקף משפטי לאחר מכן.

מניעת סרבנות גט

מכיוון שבני זוג יהודיים מתחתנים על פי הדת היהודית ובאמצעות רב בטקס דתי, כאשר הם מתגרשים, הם חייבים להתגרש, לערוך את טקס הגט עצמו ברבנות. בבית הדין הרבני. על מנת שהרבנים יחליטו על גט גירושין לבני הזוג, כל אחד מבני הזוג חייב להגיד: "אני רוצה", להצהיר כי הוא מעוניין להתגרש. אם אחד מבני הזוג אינו עושה זאת הרי שהוא מסרב לתת גט לשני. הסכם ממון יכול להכיל החלטות מה קורה כאשר אחד מהצדדים מסרב לתת גט לצד השני.

יש צורך בעורך דין נוטריון

הסכם ממון מקבל תוקף משפטי כאשר שני בני הזוג חתמו עליו וכאשר עורך דין שהוסמך להיות נוטריון אישר אותו בחתימתו. את הסכם ממון שנחתם לפני נישואין אפשר לאשר במספר דרכים: דרך בית המשפט, דרך רשם הנישואין בסניף המועצה הדתית שבו בני הזוג נרשמו לנישואין ועל ידי עורך דין שהוא נוטריון.

 

Comments are closed.